Spalis

Spalio mėnuo-derliaus rinkimo pabaiga ir švarinimasis sode.
Atliekas reikia rūšiuoti ir čia. Norint sutaupyti pavasarį perkant trąšas ir įvairius papildus augalams, derėtų išnaudoti tai, ką turime sode čia ir dabar.

Paskutinį kartą prieš žiemą nupjaukite žolę. Vejoje palikti lapų nederėtų, tačiau grėbti jų irgi neskubėkite. Paskutinis vejos pjovimas susmulkins ne tik žolę, bet ir nukritusius lapus. Pasklidę po veją jie lengvai užmulčiuos ir pamaitins dirvožemį.

Aplink sveikus daugiamečius augalus švarinkite nebent tada, jei susikaupia aiškus perteklius-priešingu atveju seni atgyvenę stiebai ir lapai augalams yra tarsi kailinėliai žiemai. O jei nupjausite tuščiavidurius stiebus, į juos patekęs vanduo gali netgi sužaloti pavasariui subrendusius pumpurus.

Vienmečių daržovių ar sirgusių augalų atliekas kompostuoti nerekomenduojama, nes ligų pradmenys gali išlikti komposte. Nors pagrįstai teigiama, kad negalima į kompostą dėti ir tam tikrų lapų (riešutmedžio, kaštonų), visgi yra ir išimtis.Tai ąžuolo lapai. Galite sukrauti atskirą kompostą rūgščiamėgiams augalams įmaišant ir pjuvenų, pušų spyglių.

Kasamos šakniavaisinės daržovės-burokėliai, petražolės, salierai, gelteklės, pastarnokai. Dalį pastarnokų, petražolių, gelteklių galima palikti per žiemą nenukastų. Rasite jas šviežias anksti pavasarį.

Kirskite kopūstų galvas. Tačiau lapiniai ir briuselio kopūstai lauke gali išlikti net iki naujų metų…

Skiltelėmis sodinami česnakai. Būtinai pasodinkite jų ne tik maistui, bet ir kitų augalų apsaugai visame sode.

Kardelius, galtonijas, montbretes-iškaskite. O tulpių dabar yra pats sodinimo laikas. Taipogi krokų, hiacintų, narcizų ir daugelio kitų svogūninių augalų. O tai reiškia, kad teks imti į rankas popierių ir pieštuką naujiems sodo planavimo dabams-gražus kitų metų sodas prasideda jau dabar.

Antra banga augalų turi keliauti namo ilsėtis-tai fuksijos ir kiti panašių poreikių augalai. Vietą jiems parinkite vėsią ir šviesią, ypač jei žiemos su lapais. Tačiau jeigu augalai jau ramybės būklėje, vieta gali būti ir tamsesnė, tik dar vėsesnė. Svarbu, kad temperatūra nebūtų minusinė.

Danielė Šležienė