Rugpjūtis

Rugpjūčio mėnesį laukia trys pagrindinės darbų kryptys-kasdienė sodo priežiūra, dorojimasis su esamu ir nokstančiu derliumi, bei ruošimasis rudeniui.

Ravėjimas, laistymas, dirvos purenimas, nereikalingų atliekų šalinimas-kiekvienas žingsnis dar reikalingas. Sakoma, kad tobula tvarka reikalauja daugiau priežiūros, nei „meniška“ betvarkė…Tad rinktis Jums. Mat mums įprasta tvarka labiau rūpi sodininkui, nei iš tikrųjų reikalinga sodui.

Natūraliame sode yra savi dėsniai, tad Jūsų sodininkavimo stiliaus pasirinkimas tiesiogiai lems ir darbo pobūdį.

Laistymas antroje vasaros pusėje tampa ypatingų žinių reikalaujančiu menu. Kai kuriems augalams reikia kuo daugiau vandens, tačiau yra ir tokių, kuriems vandens tiekimą reikia mažinti arba iš viso sustabdyti pagal galimybes. Ypač vandens pageidauja šakniavaisinės ir lapinės daržovės. Tačiau po ilgesnės sausros gausiai palieti vaisiai ir daržovės prasčiau laikosi, ima pulti ligos, dažnai ir sutrūkinėja. Ypač tai galioja pomidorams. Svogūnus derėtų liautis lieti iš viso-turi subręsti. Jei reikalinga išlaikyti drėgmę tokiame sklype, verčiau nuolatos kaupkite žemę aplinkui daržoves-taip žemės paviršiuje susidaro taip vadinamas „sausasis žemės mulčias“, kuris augalams palankus net esant nemažai sausrai ir neturint galimybių ar poreikio lieti daugiau.

Seni lapai tampa ligų šaltiniu, tad šalinkite juos, ypač šiltnamiuose. Skabykite ir perteklinius lapus bei ūglius arba viršūnes. Jei norite užsiauginti didesnius vaisius, šalinkite ir vaisių perteklių ant augalo. O jei derlius nurinktas ir reikia perkasti lysves iš naujo-neskubėkite rauti anksčiau augusių augalų-jei tai ankštiniai, tegu jų šaknys pasilieka žemėje ir praturtina dirvą.

Iki rugpjūčio vidurio dar galima saikingai tręšti persodintus augalus (braškes, žemuoges, gėles), bei silpnai augančias daržoves.

Rinkite derlių, darykite tai taupiai ir apgalvotai. Daugelio augalų galima rinkti ne tik tas dalis, dėl kurių mes juos gausiai auginame. Kitą kartą geriau pasodinti mažiau, tačiau įprasti naudoti ir tas dalis, kurias dažniausiai išmetame. Pvz. nebūtina auginti didelės brokolio galvos-geriau dažniau pjauti besiformuojančius nedidelius žiedynus, ir augalas vis užsiaugins jų daugiau-nors nedidelių, bet nuolat. Brokolių lapai taipogi puiki daržovė. Kai kurių daržovių lapai ne tik skanūs, bet turi ir vaistinių savybių-(pvz. morkų). Daikonų ir ridikėlių lapai tinka ne tik į salotas, bet ir sriubas ar troškinius. Neprinokusius vaisius ar uogas taipogi galima panaudoti-nebūtina juos žūtbūtinai prinokinti. Yra begalė receptų, kaip panaudoti žalius pomidorus ir kitus nesubrendusius vaisius ar daržoves–rauginimas, marinavimas, virimas sirupe…Lapines daržoves trinkite į pesto, užšaldykite. Gaminkite tik tai, ką su malonumu suvartosite-besaikis konservavimas iš inercijos yra tikra masinė problema. Verčiau maitintis sezoniškai-sveikiau, ir darbo mažiau. Laiką verčiau išnaudoti domintis naujomis Jūsų mėgstamų augalų vartojimo galimybėmis bei neįprastoms degustacijoms….

Rudeniui ruoškite dirvą-pats laikas sėti žąliąsias trąšas ten, kur norite duoti dirvožemiui atvangos ir maisto (rapsus, garstyčias). O į paruoštas lysves galite sėti ir sodinti dvimetes gėles, taipogi špinatus, salotas, mangoldus, ridikėlius, daikonus, rūgštynės, daugiamečius svogūnus, kininius bastučius, krapus, dauginti žemuoges, braškes.

Pats laikas auginiais ar kero dalijimu dauginti augalus kitiems metams. Lauko ir kambarinius. Ypač daugiamečius. Jie spės įsišaknyti ir nesunkiai peržiemos, o pavasariop bus jau dailiai suvešėję.

Būtinai prisiminkite ir gyvūnėlius, kurie šalia-matomi, ar nematomi. Pasirūpinkite, kad jiems būtų vandens ir saugu. Gamta atiduoda savo darbo vaisius-rūpinkitės ja toliau ir Jūs.

Danielė Šležienė