Liepa
Liepos mėnuo – antrasis sodo darbų sezonas, prilygstantis pavasario šurmuliui. Pakartotina sėja, augalų dauginimas ir planavimas rudens persodinimui, einamoji priežiūra, derliaus rinkimas ir dorojimas… Tik skubėk dirbti. Tačiau tai ir laikas, kai nevalia pamiršti pasimėgauti dienomis-saulėtos ar lietingos jos bebūtų. Todėl darbų susidėliojimas pagal prioritetus padės suderinti abu dalykus.
Šiuo metu sėjama nemažai skirtingų augalų. Viena dalis yra vienmečiai, skirti rudens sezonui (krapai, špinatai, ridikėliai, kininiai kopūstai, morkos, žieminiai ridikai, daikonai, …) Jei nesate numatę ką sėsite, nepalikite plikos žemės-paberkite žaliųjų trąšų sėklų. Rudenį galėsite apkasti su visa augalų mase ir taip praturtinti dirvą.
Kiti dvimečiai-pražysiantys kitais metais (našlaitės, piliarožės…) arba daugiamečiai augalai, kuriems dygimo ir augimo sąlygos yra palankesnės dabar. Todėl derėtų iš naujo peržvelgti turimas bei įsigyti naujų sėklų. Priklausomai nuo augalų rūšies ir paskirties sėkite arba į gruntą, arba pasinaudokite daigyklomis.
Augalus galima dauginti ir žaliaisiais auginiais. Šiuo būdu dauginami ne tik medžiai ir krūmai, bet ir žoliniai augalai. „Šakele“ galima padauginti daugumą prieskoninių augalų, tačiau net jurginai paklūsta šiam metodui.
Nuo augalo nukerpama maždaug sprindžio dydžio šakelė. Svarbu ant auginio nepalikti per daug lapų, o esamus didesnius patrumpinti pusiau. Sodinama į drėgmę sulaikančią ir orui laidžią dirvą, palaistoma ir uždengiama celofanu arba apvožiama stikliniu gaubtu. (Nekiškite augalo koteliu į žemę-įdėkite į duobutę ir lengvai apspauskite). Tokia daigykla turi būti pavėsyje, arba papildomai teks uždengti agrolpėvele. Lepesnius augalus įšaknydinti galite ir vazonėliuose arba pradžiai tiesiog pamerkti vandenyje, kol išleis šakneles.
Tokiu būdu atsinaujinkite ir kambarinius bei terasinius augalus-pelargonijas, fuksijas ir kt.-augalai dar spės suvešėti ir gražiai peržiemos.
Liepos mėnesį yra svarbu pakeisti tręšimo būdą. Nebemaitinkite augalų azotinėmis trąšomis, kurios skatina žaliosios masės augimą, pasirinkite trąšas, kurios skatina žydėjimą, derėjimą, bei padeda augalams pasiruošti artėjančiam rudens sezonui.
Pagrindinis žoliavimas teoriškai – iki Joninių. Tačiau tai labai priklauso nuo augalo vegetacijos ciklo ir renkamų dalių vaistinei bei maistinei žaliavai. Svarbiausia nepraleisti progos laiku, tad žoliavimo planas pagal Jūsų asmeninius poreikius turėtų būti peržvelgtas.
Dauguma augalų nupjovus iki rudens užaugina pakartotiną derlių.
Į sodininkavimo „buities“ darbus būtinai įtraukite augalų formavimą. Ne tik kauptukas, bet ir sekatorius yra puiki priemonė kovoti su nepageidaujamu žaliosios masės pertekliumi. Augalų lajos kinta, kartais labai deformuojasi po stipresnio lietaus ar derliaus-sugrąžinkite augalui formą, sukurkite savąją, jei reikia. Estetika ir grožis būtini bet kokio sodininkavimo palydovai.
Danielė Šležienė