Gruodis
Tradiciniai patarimai gruodžio mėnesiui, deja, nebegalioja…
Ruoštis žiemai visgi reikia – darbai kažkada turi būti pabaigti, o pasiruošti šventėms turėtume su užbaigtų darbų suteiktu pasitenkinimu ir ramybe.
Dėmesys turi būti paskirstytas keliomis kryptimis – į praėjusius metus ir jų rezultatus (derlių), dabartį (sodo ir daržo būklę, kambarinius ir žiemojančius patalpose augalus) ir ateitį – pasiruošimą ir planavimą kitam sezonui.
Nuolatos reikia tikrinti sandėliuojamų daržovių būklę – išvalyti pūvančius ir gendančius, nedelsti naudoti dar šviežius. Jei akivaizdu, kad daržovės laikosi sunkiai, pats laikas pamažu jas apdoroti-konservuoti, šaldyti ar džiovinti.
Kambariniai augalai reikalauja ypatingo dėmesio. Šviesos, drėgmės ir temperatūros nesuderinamumas jiems yra pražūtingas. Paatogrąžių augalai turėtų žiemoti vėsesnėje temperatūroje (10-12 laipsnių), kai kurie iš jų, numetę lapus, gali keliauti ir į tamsias patalpas laukti pavasario (0-5 laipsniai) Atogrąžų augalams tinkama kambario temperatūra, tačiau dažniausiai trūksta apšvietimo ar drėgmės. Ant palangių pastatyti vazonėliai glaudžiasi prie šviesos, tačiau žiemą čia jiems pati pavojingiausia vieta – šaltis nuo lango, sausra ir karštis iš radiatorių pusės. Išeitis – juos šiek tiek kilstelėti ir atitraukti nuo lango, šalia pastačius indą su vandeniu drėkinimui. Taip bus patenkinti ne tik augalai-laimėsite ir Jūs. Žiemą patalpose esantis sausas oras yra ir žmonių negalavimo priežastis. Visgi neskatinkite jų augimo – gruodžio mėnesį tai bergždžias darbas.
Švarinimosi darbai lauke jau turėtų būti baigti, tad dabar pats metas:
– prieš pat užšalimą derėtų pasisėti pavasarinių daržovių ir lysvės paviršių užmulčiuoti.
– paruošti sėklas stratifikacijai šalčiu-pasėti dėžutėse su smėliu ir įkasti saugioje vietoje iki pavasario. Galite užžerti mulčiu drėgmei palaikyti.
– kol žemė neįšalusi į vazonėlius žiemos naudojimui atsineškite petražolių ir kitų prieskonių-iki Naujų Metų švenčių jos spės gerai suvešėti ir pasitarnaus Jums.
– pabaikite tvarkyti šiltnamius – jie turi būti paruošti pavasarinei sėjai. Juose taipogi galite sėti daržoves iš rudens, tačiau čia nebus sniego ir drėgmės, tad pamulčiuokite ir galite apdengti eglišakiais. Sėklų berkite šiek tiek didesnę normą, nei pavasarį.
– kol žemė neįšalusi drąsiai galima sodinti svogūnines gėles-iki pat to laiko, kol jau kastuvo į žemę negalėsite įkišti.
Jei rožės dengiamos žiemojimui ar nešamos kur į šaltas patalpas, pageidaujama, kad jos nebūtų su lapais, mat šie gali tam tikru momentu imti šusti. Dėl rožių genėjimo vyrauja dvi nuomonės-vieni geni rudenį, kiti – griežtai tik pavasarį. Pirmuoju atveju yra tam tikrų privalumų, mat nugenėtas rožes galima užpilti durpėmis ir kompaktiškai pridengti, tačiau atsparesnes verta palikti negenėtas iki pavasario-tik užžėrus mulčio prie šaknies kaklelio, bei užmetus kelis eglišakius sniegui sulaikyti.
Teoriškai gruodis yra tinkamas metas imti skiepūgliams, tačiau to negalima daryti tol, kol minusinė temperatūra nesilaikys mažiau, nei mėnesį. Tik tada galite tai daryti ir tik tokiu atveju tai verta, jei neturėsite progos prieš pat skiepijimą. Gražią dieną dar ne vėlu balinti medelius.
Būtinai įrenkite lesyklas, globokite gyvąją gamtą – šie sodo pagalbininkai atsidėkos Jums kitą sezoną.
Danielė Šležienė